Home > General, Recenze > Endnotes: Dějiny separovanosti

Endnotes: Dějiny separovanosti

December 11th, 2018

Skupina Přátelé komunizace nedávno publikovala zajímavý překlad textu Endnotes. Je věnován vzestupu a pádu dělnického hnutí v letech 1883-1982. Rád bych tento materiál doporučil k četbě.

Pokud někdo očekává, že tak obsáhlé téma lze shrnout do několika vět, pak ho asi odradí délka textu. Složité věci ale nejde popsat stručně, aniž bychom přitom nesklouzli do zavádějícího zjednodušení nebo povrchností. To proto je délka textu pochopitelná a žádoucí.

Lidé, kteří příliš lpí na slovech, ale nemají chuť pátrat po proměnlivých významech, které jim připisují konkrétní autoři, ti možná text také odvrhnou dříve, než se dostanou za první dvě kapitoly.

Je snadné odložit nějaký text s tím, že je dlouhý, nesrozumitelný nebo plný kontroverzního výraziva. Snadné ano, přínosné nikoliv. Já se proto rozhodl textem prokousat od začátku do konce a jsem za to rád. Mnohé mi sice i tak zůstalo nesrozumitelné, ale dost jsem si při čtení ozřejmil.

Celým materiálem se line zásadní téma: Jak došlo k uzavření éry dělnického hnutí a proč současný třídní boj nemůže být jeho pokračováním, ale musí stavět na jiných základech, pokud chceme dosáhnout skutečného zrušení kapitalistických vztahů.

V prohlášení, že dělnické hnutí je uzavřená a nevratná minulost, v tom není zahrnuto tvrzení, že přestala existovat i dělnická třída nebo organizovaná síla podvracející kapitalismus. Znamená to jen změnu přístupu k tomu, co je třídní boj dnes a proč by něměl být považován za to samé jako v období předcházejícím sedmdesátá léta minulého století. V Českém prostředí, kde se často teskní po časech masových bojů dělnického hnutí je takový postoj svěžím vánkem provětrávajícím zatuchlou atmosféru.

Celý text je tady https://pratelekomunizace.wordpress.com/2018/11/10/dejiny-separovanosti/

Categories: General, Recenze Tags:
 1. January 6th, 2021 at 02:29 | #1

  It was a very good post indeed. I thoroughly enjoyed reading it in my lunch time.먹튀검증업체 Will surely come and visit this blog more often. Thanks for sharing

 2. January 6th, 2021 at 02:28 | #2

  Pretty good post.먹튀검증 I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon.

 3. December 18th, 2020 at 06:49 | #3

  This specific genuinely perhaps a great offered 선시티게임i the truth is genuinely liked perusing.
  그레잇게임
  It’s not at all actually standard사설바둑이
  i add the option to assess a unique issue.바둑이게임종류

 4. December 9th, 2020 at 08:41 | #4

  Greetings! Your blog is very interesting! Please check my website I have a recommendation for you 온카지노사이트인포

 5. November 30th, 2020 at 07:25 | #5

  Your positions continually have got a lot of really up to date info. Where do you come up with this? Just saying you are very resourceful. Thanks again 온카지노사이트인포

Comments are closed.