Home > General, Kauza Fénix > Na RiseUp je policejní internacionála krátká

Na RiseUp je policejní internacionála krátká

January 1st, 2018

https://images.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fwww.indybay.org%2Fuploads%2F2014%2F11%2F05%2Friseup-net.jpeg&f=1V anarchistickém prostředí je v oblibě e-mailová komunikace přes riseup.net, protože tato platforma zaručuje anonymitu a odmítá spolupráci s policií, soudy atd. Často se vedou debaty o tom, zda se můžeme na tuto záruku opravdu spolehnout. Vystává mnoho otázek. Kauza Fénix naštěstí na některé dokázala odpovědět. Přinesla třeba několik příkladů, že policie vážně nedokáže RiseUp.net prolomit a získat citlivé údaje o lidech, kteří využívají jejich služeb.

Platformu RiseUp.net ve svém článku kdysi představil Jan Hanuš. V drobných detailech je možná již neaktuální, ale v tom zásadním stále platný. Podívejme se ale nyní jak o RiseUp.net píše policie ve spisech kauzy Fénix.

Policie vyšetřuje několik případů při kterých byly použity e-maily založené na  riseup.net. Jedná se o desítky schránek. Ani v jediném případě se jí nepodařilo odhalit identitu uživatelů, ani získat přístup k jejich obsahu. Nutno zdůraznit, že na RiseUp.net není krátká je česká policie. Marné jsou i útoky “policejní internacionály.” Myšlena je spolupráce české policie s jejich kolegy z jiných zemí.

Policie od roku 2014 vyšetřuje, kdo odesal komuniké Sítě revolučních buněk. K tomu v jednom ze svých úředních záznamů uvádí:

K odeslání byly použity e-maily ze serveru riseup.net. Server a poštovní služby jsou určeny zejména pro aktivisty z řad anarchistického, antiautoritářského, antifašistického a radikálně-environmentálního hnutí.  Je znám pro důraz kladený na anonymitu uživatelů zejména v tom ohledu, že nejsou archivována data, především historie přístupů a obsahu schránky, není limitováno využití různých anonymizačních prostředků, např. TOR serverů a zároveň hlavička e-mailu je po odeslání serverem upravena tak tak, aby zobrazovala IP adresu odesílatele jako tzv. localhost a zabránila tak identifikaci odesílatele.

Zřejmě z toho důvodu byly e-mailové schránky serveru Riseup.net využity v celkem 45 případech od 28. 12. 2015 k anonymním oznámením o umístění nástražných výbušných systémů v restauraci Řízkárna. Série anonymních oznámení představuje tzv. druhou vlnu kampaně útoků proti restauraci a zaštituje ji tzv. Síť revolučních buněk. Cílem uvedených oznámení je omezit chod restaurace prostřednictvím evakuace a dále snižovat její pověst či oblíbenost, negativně ovlivnit klientelu a tím způsobovat obecně jak přímé, tak nepřímé škody.

Takto o RiseUp.net píší policejní vyšetřovatelé Václav Bartoš a Martin Janků. Vpodstatě tak vlastními slovy opakují, co správci RiseuUp.net deklarují na internetu. Dále navíc potvrzují, že nejsou schopni vyšetřováním získat, co by rádi. Jejich bezradnost potvrzují i další policisté jako třeba  vrchní komisaři Jaroslav Renda a Milan Kavka. Citujme zde část z jejich úředních záznamů.

Provozovatel riseup.net poskytuje e-mailové služby, chat služby a službu sdílení dat a uložitě dat. Smyslem poskytovaných služeb na tomto serveru je jejich anonymyzování, neboli naprostá nezjištitelnost osob, které za jednotlivími komunikačními prostředky stojí. S ohledem na všechny víše uvedené skutečnosti lze uvést, že komunikace probíhající přes systém “riseup.net” je pro orgány činné v trestním řízení zcela nedostupná. Žádné informace od uvedeného provozovatele nelze získat cestou mezinárodní policejní spolupráce ani cestou právní pomoci za užití ustanovení trestního řádu. Získání jakýchkoli informací vylučuje již sám účel, za jakým byl předmětný komunikační prostředek vytvořen.

Co k tomu dodat? Možná jen to, že ikdyž kauza Fénix nepříjemně zasáhla část anarchistického hnutí, zárověň se ukazuje, že nám dala i něco pozitivního. Zejména pak důležité informace o tom, co pro nás je či není bezpečné nebo co je či není vhodné používat. Platforma riseup.net zatím ve střetu s Fénixem obstála a to je velmi potěšující skutečnost. Mýtus všemocné policiie byl tak zase pořádně zpochybněn. Jen tak dál!

Policie dokáže mnoho, ale nedokáže vše. Každé gesto povstání tedy v sobě nese naději na výtězný boj. Proto bojujme a používejme riseup.net i další vhodné nástroje v rámci bezpečnostní kultury.

 1. January 30th, 2021 at 07:08 | #1

  Congratulation for this successful project. 토토사이트 Can you please share some pictures of the your project. I am going to share this post with my friends. 먹튀검증

 2. asvas
  January 13th, 2021 at 08:39 | #2

  We hope that this type of content will take time for more authors to research and write well. I am very impressed with your vision and insight 안전놀이터. I have a lot of the same type of content on my site. name is 토토사이트

 3. ascasc
  January 13th, 2021 at 08:39 | #3

  Nice to be visiting your blog once more, it has been months for me. Well this article that ive been waited for therefore long. i want this article to finish my assignment within the faculty, and 먹튀검증 has same topic together with your article. Thanks, nice share.

 4. afcafca
  January 12th, 2021 at 10:02 | #4

  From some point on, I am preparing to build my site while browsing various sites. It is now somewhat completed. If you are interested, please come to play with 바카라사이트!!

 5. January 12th, 2021 at 06:41 | #5

  I’ve been looking at your writing for a long time. Your writing has been of great help to me. Now I want to help you.메이저놀이터

 6. January 11th, 2021 at 05:27 | #6

  Nothing compares to Weber using Genesis sort of grills. That is certainly the type gas grills which have been that will always make sure that they deliver a high performance part of down interval.토토사이트

 7. December 30th, 2020 at 08:34 | #7

  awesome post. I’m a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a frequent visitor for a long time.

 8. December 30th, 2020 at 08:33 | #8

  If you are going for finest contents like me, just go to see this web page daily because it gives feature contents, thanks

 9. December 18th, 2020 at 08:12 | #9

  I appreciate you for sharing!It was a very good post indeed. 선시티홀덤I thoroughly enjoyed reading it in my lunch time.
  선시티포커Will surely come and visit this blog more often.바둑이게임
  Thanks for sharing The web site style is perfect, the articles is really great : D.온라인홀덤This is an article that I have been looking for for a long time, thank you very much for sharing it.
  I like it very much.사설바둑이

 10. December 18th, 2020 at 08:10 | #10

  선시티게임I’m truly enjoying the design and layout of your blog. 러닝게임It’s a very easy on the eyes which makes
  엔선시티게임it much more enjoyable for me to come here and visit more often.선시티바둑이 Did you hire out a developer to create your theme?
  선시티홀덤
  Fantastic work!골목게임This piece of writing will help the internet visitors for creating new blog or even a blog from start to end.현금바둑이

 11. November 28th, 2020 at 16:55 | #11

  Very good post! We will be linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing. 온카지노사이트인포

 12. 토토사이트
  November 27th, 2020 at 07:43 | #12

  Again, this is a very impressive topic. Thank you all the time. I’ve been reading your articles with interest from before. If possible, please visit my website and read my post and leave a comment. Have a good day!토토사이트

 13. November 21st, 2020 at 08:05 | #13

  Excellent article. I certainly appreciate this website. Stick with it! 토토

 14. November 20th, 2020 at 18:08 | #14

  This is really a great article and a great read for me. It’s my first visit to your blog and I have found it so useful and informative. Thank you

 15. November 20th, 2020 at 18:01 | #15

  Very interesting post.
  I like the fact that you brought out very interesting facts.

 16. November 20th, 2020 at 17:53 | #16

  I have learned huge knowledge from here. I am waiting for your updates

 17. November 20th, 2020 at 17:43 | #17

  Thankyou for yet another amazing article. The spot may simply anybody get that kind of advice such an perfect way of creating? I’ve got a demonstration every week, also I’m looking for this particular advice.I’m very satisfied to get visited your page and then anticipate so a lot more interesting times . Thank you for the information

 18. November 20th, 2020 at 17:39 | #18

  I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work

 19. November 20th, 2020 at 16:16 | #19

  Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can’t wait to read lots of your posts.

 20. November 20th, 2020 at 16:09 | #20

  Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can’t wait to read lots of your posts.

 21. November 20th, 2020 at 16:02 | #21

  Easy to read and quite convincing. Thank you for writing this.

 22. November 20th, 2020 at 15:52 | #22

  Hey creator
  Such a significant number of things I love in this post.Glad I made a trip to gain some new useful knowledge.
  A debt of gratitude is in order for shearing such excellent data with us. it would be ideal if you continue posting.
  much obliged to you.

 23. November 20th, 2020 at 15:46 | #23

  Hey, I am so cheerful in the wake of perusing this extraordinary article Share my skill with companions and furthermore Wonderful work and inclusion! Keep up the extraordinary work,

 24. November 20th, 2020 at 15:38 | #24

  Thank you for sharing this wisdom. I read the blog it was just amazing. It’s going to help a lot of people. so keep writing this kind of article and help the people as much as you can….

 25. November 20th, 2020 at 15:29 | #25

  Hi, I am so happy after reading this great article Share my expertise with friends and also Wonderful work and coverage! Keep up the great work,

 26. November 20th, 2020 at 14:58 | #26

  Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info.

 27. November 20th, 2020 at 14:50 | #27

  Very interesting post.
  I like the fact that you brought out very interesting facts.

 28. November 20th, 2020 at 14:43 | #28

  this is a really nice thanks for sharing this. wow, it is one very lengthy and contained really nice information.
  Every weekend i used to vissit this web page, as i wish for enjoyment, for the reason that this this web page conations really pleasant funny data too.

 29. November 20th, 2020 at 14:36 | #29

  Great job for publishing such a nice article. Your article isn’t only useful but it is additionally really informative. Thank you because you have been willing to share information with us. This is an extraordinary motivating article.I am basically satisfied with your great work.

 30. November 20th, 2020 at 14:20 | #30

  Great post!
  The information you have provided is valuable and I want to give you a huge thumbs up for it.
  Thanks for sharing it.

 31. October 30th, 2020 at 07:57 | #31

  It’s an remarkable post for all the web visitors; they will obtain advantage from it I am sure. 바카라사이트

 32. MTBOAN
  October 28th, 2020 at 07:50 | #32

  먹튀검증 What an interesting story! 먹튀검증I’m glad I finally found 안전놀이터what I was looking for.토토사이트 Thank you for letting me see this useful information. 꽁머니There’s a story on my site that you might find interesting. 꽁머니I really hope you visit once.안전놀이터 I will also visit this site often.스포츠중계 In addition, https://mtboan.com/COVID-19 is becoming a problem all over the world these days. 먹튀보안관 I hope there’s no harm to you and your family. 먹튀가디언 Thank youhttps://twiddeo.com/And, 먹튀검증토토사이트 Already 2020 is nearing the end. 메이저토토사이트 There were so many incidents this year. 사설토토 I am still feeling a lot of 토토사이트 inconvenience and birds due to 메이저토토사이트 the special virus. 먹튀사이트조회 It’s already getting a lot colder, so make sure to pack warm clothes. Please spend the rest of your life happy.

 33. MTBOAN
  October 28th, 2020 at 07:50 | #33

  토토레프리 Hello. First of all, 토토사이트 thank you for allowing me to read such a good post. I really enjoyed it! 먹튀 This content will be 먹튀검증업체 very helpful to me. 먹튀사이트 I live in another country, but your post impressed me deeply. I wish I had read this a little earlier. 메이저놀이터 You seem to have a great ability to write. I envy it so much. Because I’m actually running a 메이저놀이터 similar site. 사설토토 It’s not enough yet. 메이저사설토토 But there are many posts on my site that you might be interested in. Please visit me sometime 사설놀이터 and read my post. 안전놀이터 It must feel interesting. COVID-19 안전놀이터 is becoming a problem all over the world 먹튀검증 these days, and I’m worried if you 메이저토토사이트 and your country are okay. I hope there are no big problems. 토토사이트추천 Always be careful and have a nice day today. 토토사이트 Goodbye!https://elephonemobile.com/

 34. October 27th, 2020 at 13:25 | #34

  Actions speak louder than words.토토사이트

 35. October 27th, 2020 at 13:24 | #35

  Money can’t buy happiness and the best experiences don’t cost anything.안전놀이터

 36. October 27th, 2020 at 13:24 | #36

  Tis better to have loved and lost, than never to have loved at all먹튀검증

 37. October 13th, 2020 at 04:47 | #37

  This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. 50만원소액대출

 38. October 13th, 2020 at 04:46 | #38

  The post is written in very a good manner and it contains many useful information for me.
  모바일소액대출

 39. October 13th, 2020 at 04:45 | #39

  Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. 소액대출

 40. October 13th, 2020 at 04:44 | #40

  Very useful info. Hope to see more posts soon! 대출드림

 41. September 27th, 2020 at 09:26 | #41

  Hello my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and include almost all important infos. I would like to see more posts like this. 파워볼사이트

 42. September 27th, 2020 at 09:24 | #42

  You actually make it seem really easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I believe I’d never understand. 바카라사이트

 43. September 27th, 2020 at 09:23 | #43

  Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very technical but I can figure things out pretty quick 토토사이트

 44. September 22nd, 2020 at 11:24 | #44

  I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

 45. September 21st, 2020 at 08:31 | #45

  Your content is valid and informative in my private opinion. You have truly done a great deal of research on this subject. Thanks for sharing it.

 46. May 11th, 2020 at 22:41 | #47

  Your article gave me motivation ~ I want to change my life

 47. May 11th, 2020 at 22:41 | #48

  Can i make a friend with you

 48. May 11th, 2020 at 22:39 | #49

  I see my favorite texts and articles here, and I want to share them with my friends

 49. May 11th, 2020 at 22:33 | #50

  i want share this blog to facebook

 50. May 11th, 2020 at 22:32 | #51

  can i share for my friend?

 51. May 11th, 2020 at 22:25 | #52

  nice blogger

 52. May 11th, 2020 at 22:24 | #53
 53. May 11th, 2020 at 22:23 | #54

  so love u blog

 54. May 11th, 2020 at 22:21 | #55

  i so like this blogger

 55. May 11th, 2020 at 22:14 | #56

  i love 2

 56. May 11th, 2020 at 22:13 | #57

  i love u

Comments are closed.