Home > General, Kauza Fénix > Okradeni v Řízkárně – VI.

Okradeni v Řízkárně – VI.

July 20th, 2018

https://vladimirkrulec.noblogs.org/files/2016/03/cropped-restaurace-%C5%98%C3%ADzk%C3%A1rna.jpg

V březnu 2016 policie vyslechla další z bývalých zaměstnankyň restaurace Řízkárna. I ona potvrdila, že si Vladimír Krulec dělá z okrádání pracujících výnosný byznys.

Policisté Jiří Buršík a Petr Nagy v úředním záznamu uvádějí:

Ve věci sdělila, že byla v restauraci Řízkárna zaměstnána asi dva měsíce na začátku roku 2014 na pozici pomocné pekařky na dohodu o provedení práce. Z pracovního místa odešla, protože jí nebyla vyplacena celá mzda. Uvedla, že jí provozovatel restaurace dluží 27 000 Kč.

Nějakou dobu po skončení pracovního poměru v restauraci Řízkárna ji bývalá kolegyně Anna sdělila, že by jí organizace Mostecká solidární síť mohla pomoci se získáním nezaplacené mzdy. Dala jí kontakt na webovou stránku MSS. Ona e-mailem MSS kontaktovala a asi za půl roku po skončení uvedené práce se sešla s několika lidmi, kteří ji slíbili pomoc a pozvali ji na demonstraci u Řízkárny. Demonstrace se zúčastnila. 

__________________

Související odkazy:

 1. January 6th, 2021 at 02:41 | #1

  Wow, cool post. I’d like to write like this too – taking time and real hard work to make a great article…but I put things off too much and never seem to get started.먹튀검증 Thanks though.

 2. January 6th, 2021 at 02:39 | #2

  I love your blog post. I have bookmarked your blog in my bookmarks list.먹튀검증사이트 I hope you also visit my website.

 3. January 6th, 2021 at 02:38 | #3

  This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging.먹튀폴리스 Looking to reading your next post.

 4. December 18th, 2020 at 07:23 | #4

  wonderful points altogether,선시티게임 you just got a new visitor. 그레잇게임
  What would certainly you suggest in regards to your blog post that you just made a few days in the past? 골목게임
  Any type of sure?러닝게임

 5. soksok
  November 12th, 2020 at 11:45 | #5

  this is one very interesting post. I like the way you write and I will bookmark your blog to my favorites.토토사이트

 6. asjidjiad
  November 12th, 2020 at 11:45 | #6

  Nice information, valuable and excellent design, as share good stuff with good ideas and concepts.안전놀이터

 7. MTBOAN
  October 28th, 2020 at 07:51 | #7

  먹튀검증 Your information was very useful to me. 먹튀검증That’s exactly what I’ve been looking for!안전놀이터 Thank you.토토사이트 How did you come up with this?꽁머니 That’s amazing. I’m not good enough, but I’m running a site that deals with similar information. 꽁머니I hope you can visit once and talk with me.안전놀이터 Thank you. Have a nice day!스포츠중계 In addition, https://mtboan.com/COVID-19 is becoming a problem all over the world these days. 먹튀보안관 I hope there’s no harm to you and your family. 먹튀가디언 Thank youhttps://twiddeo.com/ And, 먹튀검증토토사이트 Already 2020 is nearing the end. 메이저토토사이트 There were so many incidents this year. 사설토토 I am still feeling a lot of 토토사이트 inconvenience and birds due to 메이저토토사이트 the special virus. 먹튀사이트조회 It’s already getting a lot colder, so make sure to pack warm clothes. Please spend the rest of your life happy.

Comments are closed.